Jdi na obsah Jdi na menu
 


Události 2009: politická trapnost a skandály

Praha – Kdyby to nebylo k pláči, člověk by se snad i zasmál. V roce, kdy jsme si připomněli dvacet let od pádu komunismu, jsme mohli počítat aféry a politické veletoče na desítky.
 
Autor:
Kateřina Perknerová

Už loni v prosinci bylo jasné, že opoziční ČSSD má vládnutí koaličního týmu pod pravicovou taktovkou ODS plné zuby. Sice naznačila ochotu k jeho podpoře v době českého předsednictví, ale jen za podmínky, že dobrovolně přistoupí na předčasné volby. Tomu se šéf ODS Mirek Topolánek vysmál a naplno se vrhl do své role ředitele Evropy.

Viditelně si jí užíval a slavil i dílčí úspěchy, jako například při plynové diplomatické misi v Moskvě a Kyjevě hned v lednu. Jenže nedocenil sílu protivníka. A to hlavně ve vlastních řadách.

Jeho vládu nakonec nepoložily hlasy opozice, ale čtyř přeběhlíků z řad ODS a Zelených, k nimž se mateřské strany otočily zády.

Topolánek tak sešel tím, čím zacházel. Své vládnutí opřel o odpadlíky z ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanku a posledním impulzem k dominovému efektu byla televizní kauza kolem dotací pro bývalého člena ČSSD Petra Wolfa. Vláda padla uprostřed předsednictví a politici se nebyli schopni dohodnout ani na předčasných volbách.

Ty jim nejdřív zatrhl kvůli protiprávnímu postupu Ústavní soud a po legislativní opravě si to zase rozmyslel lídr ČSSD Jiří Paroubek. Mezitím úřednická vláda premiéra Jana Fischera získala rekordní přízeň občanů, kteří tak nepokrytě dávají najevo své znechucení dobovými tanečky politiků.

Ti se vyznamenali – jako Mirek Topolánek a Milan Urban – i letními radovánkami na jachtách s lobbisty ČEZ nebo svou příchylností k štědré ruce loterijního byznysu, to zase Ladislav Šustr z TOP 09 a místopředsedové KSČM Jiří Dolejš a Čeněk Milota. Něco mezi fraškou a trillerem pak připomínala kauza falešných doktorů z plzeňských práv.

Mimochodem na všechny klíčové kauzy uplynulých 12 měsíců upozornili novináři. Tedy přesně ti, kterým poslanci 1. dubna nasadili náhubek zákazem zveřejňování jmen z trestních kauz včetně odposlechů.

Dobré zprávy tak přicházely vlastně jen ze zahraničí. Nejdřív prezident Obama zrušil výstavbu radaru v Brdech, čímž se dostal do souladu s přáním většiny tuzemského obyvatelstva. A v prosinci vstoupila v platnost Lisabonská smlouva. Evropa zlomila celoroční odpor prezidenta Klause. Zkrátka, jak říká z Vysočiny se navrátivší Miloš Zeman, jestli se v této zemi něco daří, tak jen vládám a politikům navzdory.


Dny, které otřásly rokem 2009

Pád vlády – 24. března

Neměli plán B, a přece udělali krok A. To tvrdí ODS o postupu sociální demokracie, která uprostřed předsednictví vyvolala hlasování o nedůvěře vládě. Jenže ČSSD udělala jen to, co musela. Když vyšlo najevo, že premiérův důvěrník Marek Dalík tlačil na reportéra ČT, aby netočil o podezřelých dotacích pro firmu poslance Petra Wolfa, předseda ČSSD Jiří Paroubek logicky žádal odchod vlády postavené na politické korupci. Avšak ještě na svém víkendovém sjezdu socialisté pochybovali, že by s hlasováním o nedůvěře mohli mít úspěch. Teprve v momentu, kdy se pro vyslovili bývalí občanští demokraté Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý, ale také vyobcované Zelené Olga Zubová a Věra Jakubková, bylo jasné, že Topolánek prohrál. Je pravda, že ČSSD netušila, co bude následovat den poté. Kromě toho, že se musí konat předčasné volby a k nim musí zemi přivést úřednický kabinet. Dočasný premiér Jan Fischer nejenže úspěšně dokončil české vládnutí Evropě, ale stačil se i stát zdaleka nejpopulárnějším vládním šéfem v historii Česka.

Ústavní soud v akci – 10. září

Neuvěřitelné se stalo skutkem. Poslanec, s nímž stála a padala Topolánkova vláda, Miloš Melčák, si stěžoval, že padnout neměla. Neboť volební období je čtyřleté a poslanci nemají právo si z ústavy dělat trhací kalendář a rozpustit se, kdy se jim to zrovna hodí. Základní zákon státu přitom přesně stanoví, jak lze k předčasným volbám dospět. Politici se vztekali, ale argumenty Melčákova právníka Jana Kalvody ústavní právníky přesvědčily. Dali mu za pravdu a řekli, že pokud se jim ústava nelíbí, musí ji změnit. To se také stalo, když vzápětí sněmovna i Senát přijaly ústavní zákon, jímž rozšířily možnosti, jak dojít k předčasným volbám. Už už si podle něj poslanci odhlasovali své rozpuštění, ale Jiří Paroubek si to rozmyslel. Prý nikde není psáno, že Ústavní soud jejich rozhodnutí zase nezruší. A tak volby budou až v květnu 2010.

Aféra na plzeňských právech – 19. září

Se skandálním odhalením přišli novináři z Lidových novin. Jim jeden z mladých pedagogů Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni prozradil, že část disertační práce proděkana Tomažiče je plagiátem, stejně jako pasáže z posudku děkana Jaroslava Zachariáše. Největší aféra polistopadového vysokého školství byla na světě. Vyšlo najevo, že pod vedením úspěšného právníka Milana Kindla na plzeňských právech studovaly desítky lidí ve zkrácených termínech. Jejich diplomky nebyly k nalezení, stejně jako záznamy o vykonaných zkouškách. Rezignovalo kompletní vedení fakulty, akreditační komise začala prověřovat okolnosti studia na PF ZUČ. Ministryně školství se rozhodla, že bude možné odebírat tituly lidem, kteří se k nim dostali nestandardní cestou. K nim patří politici ODS Marek Benda či Ivana Řápková. Ukázalo se, že rychlokvašené studenty, především z řad pražských politiků ODS, měla i Vysoká škola finanční a správní. Situaci na právech i na ostatních vysokých školách prověřuje parlamentní vyšetřovací komise.

Jak plynuly měsíce…

Leden

1.ledna

Česko se ujalo předsednictví EU

Předseda Evropské Rady, premiér Mirek Topolánek první lednový týden hasil problémy s dodávkami ruského plynu přes ukrajinské území. A jeho mluvčí Jiří F. Potužník se hned dopustil faux pas, když označil izraelskou pozemní operaci za obrannou, nikoli útočnou.

15. ledna

Provokace s Entropou

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra v Bruselu odhalil Entropu, dílo výtvarníka Davida Černého. Ten v něm zesměšnil některé typické rysy členských zemí EU a jejich stereotypní vnímání. Nejvíc si ale vystřelil z vlády, které nakukal, že autorem plastiky je 27 evropských autorů, ačkoli za ní stál jen on.

Únor

11. února

Omezené zdravotní poplatky

Sněmovna schválila senátní verzi zdravotnických poplatků. Podle ní od dubna děti do 18 let u ambulantního a speciálního lékaře neplatí 30 korun, jim a seniorům nad 65 let se také snižuje roční ochranný limit z 5000 na 2500 korun.

18. února

Lisabon poprvé

Poslanci schválili velkou převahou 125 hlasů Lisabonskou smlouvu. Přidal se k ní i předseda ODS Mirek Topolánek, který tak porušil usnesení kongresu, který zavázal své zástupce, aby pro Lisabon nehlasovali dřív, než budou přijaté radarové dohody s USA.

Březen

16. března

Dalík oroduje za Wolfa

ČT odvysílala pořad, v němž upozornila na milionové dotace ministerstva životního prostředí pro firmu poslance Petra Wolfa. Lobbista a premiérův přítel Marek Dalík v ní reportéra do skryté kamery žádá: „Nechcete se na toho Wolfa vykašlat?“ Prý tak učinil z Topolánkova pověření. Wolf totiž ve sněmovně hlasoval po odchodu z ČSSD s vládou.

20. března

Klaus u socialistů

Prezident Václav Klaus navštívil sjezd ČSSD. V rozhovoru s novináři dal najevo, že koaliční vláda ODS, lidovců a hlavně Zelených není jeho šálkem čaje.

Duben

4. – 5. dubna

Obama v Praze

Americký prezident Barack Obama navštívil Česko a v Praze přednesl projev o světě bez jaderných zbraní. Po jeho návštěvě bylo zřejmé, že radar v Brdech je minulostí.

9. dubna

Fischer v čele vlády

ODS a ČSSD se bleskurychle shodly, že do říjnových předčasných voleb zemi povede úřednická vláda složená z osob navržených jejich stranami a Zelenými. Do jejiho čela se postaví šéf statistického úřadu Jan Fischer.

22. dubna

Nové přijímačky

Začaly přijímací zkoušky na střední školy, poprvé s možností tří přihlášek hned v prvním kole. V ředitelnách SŠ zavládl zmatek, školy nápor uchazečů těžko zvládaly. Kvůli zápisovým lístkům mnohé z nich ještě v září nevěděly, kolik studentů reálně nastoupí.

19. dubna

Popálená Natálka

Žháři vypálili dům ve Vítkově, kde žila romská rodina se čtyřmi dětmi. Dvouletá Natálka měla popáleniny na 80 procentech těla a nikdo si netroufl odhadnout, zda přežije. Policie později zatkla čtyři útočníky, kteří se hlásí k pravicovému extremismu. Díky lékařům z Ostravy Natálka v prosinci opustila jejich nemocnici a Vánoce stráví se svou rodinou v novém domku v Budišově.

Květen

6. května

Lisabon podruhé

Senátoři přes odpor 15 členů ODS schválili Lisabonskou smlouvu. Hned poté ale europesimisté ze senátního klubu ODS avizovali, že podají stížnost k Ústavnímu soudu. Prezident Václav Klaus označil dokument s odkazem na záporné irské referendum za mrtvý. Odmítl ho ratifikovat.

8. května

Nová vláda

Prezident jmenoval vládu Jana Fischera. ODS do ní nominovala sedm členů včetně premiéra, ČSSD osm, Zelení dva. Sociální demokraté obsadili důležité místo ministra vnitra, ODS zase resort financí. Kabinet se ihned ujal předsednického kormidla v EU.

27. května

Vejcová kanonáda

Odpůrci sociální demokracie v čele s jejím šéfem Jiřím Paroubkem zasypali jejich mítink u pražského Anděla vejci. Vyvrcholila tím akce na Facebooku, pomocí něhož se svolávali mladí lidé a narušovali předvolební shromáždění ČSSD.

Červen

5. června

Eurovolby – debakl Zelených

Volby do Evropského parlamentu odstartoval skandál s nahými fotografiemi lídra ODS Mirka Topolánka. Španělský list El País zveřejnil snímky rozjařené společnosti, která trávila dovolenou ve vile premiéra Silvia Berlusconiho. Na voliče, kterých bylo jen 25 procent, to ale velký vliv nemělo. Nejvíc hlasů dali kandidátům ODS , kteří předstihli ČSSD, komunisty a lidovce. Zelení se do europarlamentu nedostali, na což reagoval jejich předseda Martin Bursík rezignací.

10. června

Kuřákům slabý stop

Sněmovna schválila protikuřácký zákon, který je ale k vyznavačům nikotinu velmi benevolentní. Majitelé restaurací pouze musejí svou provozovnu označit jako kuřáckou či nekuřáckou, eventuálně oddělit zástěnou oba prostory.

24. června

Povodně

Severní Morava a jižní Čechy zůstaly na mnoha místech pod hladinou. Povodně si vyžádaly 15 obětí.

Červenec

14. července

Víza do Kanady

Kanada obnovila vízový styk s ČR. Důvodem byl velký příliv českých občanů. Pro víza si lidé musejí až do Vídně. Oporu jsme nenašli ani v EU. Ta sice Kanadě pohrozila odvetným opatřením aspoň pro diplomaty, ale neudělala nic. V prosinci pak Ottawa rozhodla o otevření vízového oddělení na své ambasádě v Praze.

15. července

Staronový ředitel

Ředitelem ČT byl na dalších šest let zvolen Jiří Janeček. O jeden hlas zvítězil nad Janou Kasalovou. Proti výběru ředitele zpolitizovanou Radou ČT protestovalo na dvě stě umělců a osobností veřejného života.

25. července

Politici v Toskánsku

Lobbistickou aférou roku se stala dovolená předsedy ODS Mirka Topolánka a místopředsedy ČSSD Milana Urbana v Toskánsku. Profesionální detektivové je nafotili na jachtách lobbistů spřízněných s ČEZ. Novinám snímky předal bývalý šéf rozvědky Karel Randák.

Srpen

18.srpna

Opět Čunek

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová znovu otevřela kauzu bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka. Chtěla zjistit, kdo v jejím průběhu porušil zákon. Podle pozdějšího verdiktu Nejvyššího soudu tak učinili policisté a státní zástupci v přípravném řízení. A to v Čunkův neprospěch.

Září

9. září

Odklad státních maturit

Poslanci schválili odklad státních maturit o rok. Poprvé se budou konat až na jaře 2011. Padla tím i říjnová plošná generálka. Na projekt už bylo vynaloženo 315 milionů korun.

11. září

Změna ústavy

Sněmovna a následně Senát změnily ústavu. Díky tomu bude napříště možné rozpustit sněmovnu, když s tím vysloví souhlas tři pětiny poslanců. Reagovaly tak na verdikt Ústavního soudu, který zrušil vyhlášení předčasných voleb na říjen. Ve hře tak zůstal listopadový termín.

15. září

Paroubek nechce předčasné volby

Jiří Paroubek oznámil, že jeho strana nepodpoří rozpuštění sněmovny, tudíž ani předčasné volby. Přeseda ODS Topolánek se vzdal poslaneckého mandátu

17. září

Konec radaru v Brdech

Prezident USA Barack Obama oznámil v nočním telefonátu premiéru Fischerovi, že mění strategii protiraketové obrany a odstupuje od výstavby radaru v Brdech. Přivítalo to 80 procent občanů ČR.

26. – 28. září

Svatý otec v Česku

Česko navštívil papež Benedikt XVI. Jeho mše v Brně a Mladé Boleslavi pod širým nebem sledovaly desetitisíce lidí. Státní tajemník Vatikánu Bertone při setkání s premiérem Fischerem oznámil, že v době krize církev nebude prosazovat majetkové restituce

29. září

Poslanci milují hazard

Poté, co falešný lobbista z MfD nachytal politiky ochotné přijmout úplatek kvůli zákonu o loterijním byznysu rezignovali dva místopředsedové KSČM a jeden kandidát TOP 09. Nabízený kšeft jednoznačně odmítli hned napoprvé jen Zelení.

Říjen

10. října

Dodatek k Lisabonu

Václav Klaus po opakovaném irském referendu, v němž se Irové vyslovili pro Lisabonskou smlouvu, žádá přijetí dodatku pro Česko. Ten by měl zajistit nedotknutelnost zabaveného majetku sudetských Němců. Výjimku skutečně 27 států EU na summitu v Bruselu koncem října schválilo.

22. října

Prasečí chřipka řádí

Světem se valí prasečí chřipka, která dorazila i do Česka a poprvé zabíjela. Vláda urychleně nakupuje vakcíny, někteří praktičtí lékaři je ale odmítají aplikovat.

Listopad

3. listopadu

Lisabon potřetí – Klaus podepsal

Poté, co Ústavní soud podruhé vydal verdikt, že Lisabonská smlouva není v rozporu s ústavou ČR, Václav Klaus ji jako poslední státník EU ratifikoval. Díky tomu dokument, který nahradil euroústavu, vstoupil v prosinci v platnost.

10. listopadu

Eurokomisař Füle

Dvě největší politické strany se dohodly, že Vladimíra Špidlu v Bruselu na postu eurokomisaře vystřídá dosavadní ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.

17. listopadu

Sametové výročí

V Praze vyvrcholily oslavy 20. výročí od pádu komunismu. Lidé si revoluční atmosféru připomněli pochodem z Albertova na Národní třídu.

27. listopadu

Nová Kalouskova strana

Vznikla nová strana TOP 09, jejímž předsedou se stal populární exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Duchovním otcem strany je ale Miroslav Kalousek, který se v červnu rozešel s lidovci. Heslem nové strany je šetření ve veřejných financích, zvýšení spoluúčasti pacientů i školné na VŠ.

Prosinec

10. prosince

Rozpočet se schodkem

Ve sněmovně prošel státní rozpočet se schodkem 162,5 miliardy. ČSSD prosadila přesuny, díky nimž neklesnou platy státních zaměstnanců, dotace zemědělcům a prostředky na sociální služby.

16. prosince

Armádní skandál

Ministr obrany Martin Barták oznámil, že vyhověl žádosti tří vysoce postavených generálů na odchod do důchodu. Dva zástupci náčelníka generálního štábu Jiří Halaška a Josef Prokš doplatili na provalené skandály v zahraničních misích. Ukázalo se, že někteří vojáci nosili na helmách symboly SS a velení se to pokusilo ututlat.

22. prosince

Tunel v Praze

Rezignoval šéf odboru informatiky pražského magistrátu Václav Kraus. Je to první viditelná reakce na skandál s Kartou Pražana, tzv. Opencard. Za ni jako multifunkční vstupenku na MHD i kulturních zařízení Praha zaplatila 888 milionů korun, profitovala ale hlavně vlastnicky neprůhledná firma Haguess. Karta totiž nesplňuje požadavky zadavatele. Padlo už několik trestních oznámení a na protest proti korupčnímu prostředí odstoupili i dva radní za Zelené a SNK-ED. Prahu teď řídí jednobarevná rada ODS.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář