Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vítejte v roce 2010: bude málo práce a moc voleb

ČR - Výsledek voleb zřejmě opět povede k tahanicím při sestavování vlády. Úřednický kabinet tak nejspíš přežije až do začátku léta.
 
Autor:
Jan Klička


aktualizováno 7.1.2010

Dobře ještě nebude a urnu uvidíte častěji, než bývá zvykem.

I když taková věta vypadá morbidně, s trochou nadsázky obsahuje v kostce vše, čím bude charakteristický rok 2010 pro dění na domácí půdě i v ekonomice.

Předně jsme vstoupili do supervolebního roku – svůj lístek do urny hodí lidé minimálně dvakrát: v květnu při volbách do Poslanecké sněmovny a v říjnu při komunálních volbách a volbách do pražského zastupitelstva. Třetinu obyvatel pak nejpozději v listopadu čekají doplňovací volby do Senátu. Jedná se o všechny obvody, kde do horní komory volili naposledy v roce 2004.

A kdo má největší šanci vyhrát? „Bude to hlavně o tématech, která politici nastolí. Mohlo by jít především o finanční otázky a také o perspektivu pro získání zaměstnání,“ odhaduje politolog Jan Kubáček. Poslední průzkumy volebních preferencí předvídají jako vítěze jak ČSSD, tak ODS.

I náskok prvního před druhým o pět či šest procent ale nemusí nic znamenat pro sestavení vlády. „V Česku máme volební systém, kdy hlasy z různě velkých krajů mají rozdílný vliv na celkový výsledek. Jakýkoliv odhad je tedy nevyzpytatelný,“ upozorňuje Kubáček. Podle něj je navíc pravděpodobné, že se i tentokrát dočkáme povolební tahanice při sestavování vlády. V takovém případě by současný úřednický kabinet Jana Fischera mohl vládnout až do léta.

Kdo ale na jaře zvítězí a podaří se mu sestavit vládu, bude mít velkou výhodu i na podzim. „Funguje psychologické pravidlo, kdy se voliči na podzim přiklánějí spíše k úspěšnému jarnímu vítězi. Samozřejmě za předpokladu, že ten po svém zvolení neudělá nějaký zásadní přešlap,“ uzavírá Kubáček. Že budou politici v kampaních sázet na boj s krizí je jasné i ekonomům. Ti předpovídají, že ekonomická krize nás potrápí ještě celý tento rok.

„Už to nebude ten čtyřprocentní propad jako v roce 2009, ba naopak spíše jednoprocentní růst. Ovšem v životní úrovni lidí se to neprojeví. Nezaměstnanost dál poroste minimálně do poloviny roku a zastaví se někde těsně pod deseti procenty. Platy také růst nebudou,“ předvídá analytik ČSOB Petr Dufek.

Hůře než letos na tom podle něj mohou být automobilky, které letos živilo evropské šrotovné. Naopak zvednout se mohou podniky vyrábějící stroje či železo.


„Recese bude i nadále tlačit dolů ceny elektroniky, oblečení či obuvi, které u nás byly většinou dražší než v cizině,“ odhaduje analytik. „Potraviny v posledním roce zlevnily zhruba o pět procent, nějaký prostor pro snížení ceny tak vidím snad jen u některých pekárenských či mléčných výrobků,“ dodává ekonom Dufek.

Mezi další významné události na domácím poli bude patřit začátek platnosti sporného protikuřáckého zákona. Od července musí majitelé restaurací označit, zda jsou jejich podniky kuřácké či nikoliv.

Lékaři však již dříve varovali, že taková restrikce k žádnému omezení kouření stejně nepovede. Změna pak čeká i na středoškoláky. Až v září nastoupí do školy, čeká je školní rok, který by měl poprvé vyvrcholit státními maturitami. Ty byly však už několikrát odloženy. Naposledy letos.

A pozor by si měli dát i motoristé, kteří mají řidičáky vydané v letech 1994 až 2000. Letos je musí vyměnit přes půl milionu lidí. Dají se tak očekávat fronty u přepážek na úřadech.

(Administrátor těchto stránek chce poskytovat prostor korektně a slušně vedeným debatám. Tím, že zde zveřejňite svůj příspěvek, se zavazujete dodržovat Pravidla diskusí. Pokud Váš text obsahuje vulgarismy, hanlivá komolení jmen, urážky, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je napsán velkými písmeny či jinak odporuje pravidlům, vystavujete se riziku, že bude smazan.)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tak s těmi volbami

(Justiceros, 15. 8. 2012 20:30)

Bych to mco černě neviděl. Spíše s tou prací

Regulace

(Jindra, 30. 1. 2010 8:46)

Regulace populace,migrace existuje v živočišné říši odnedávna.Má ale své zákonitosti na ochranu rojů,smeček rodů,druhů,skupin a jiných společenství.Demokracie spojená s neřízeným pohybem živé síly je likvidační,nemorální,kriminální,epidemická,ale hlavně nezodpovědná.I včely mají propolis díky jemuž přežívají tisíciletí....

Málo práce a moc voleb - 2010

(Milan, 20. 1. 2010 2:45)

Pana J. Klička si dovolím doplnit o heslo " Mnoho politiků, málo práce ", které bude aktuální pro léta 2010 - 2016. Nezoufejte, nebude práce, nebudou peníze a dočkáme se paradoxně i toho, že zcela dobrovolně nebude ani chuť pracovat - a tímto zlomem nastanou obrovské změny. Jenom vydržet.